Zatrudnianie nauczycieli
Nowelizacją ustawy Karta Nauczyciela z dniem 1 września 2022 roku wprowadziła liczne zmiany w zakresie sposobu zatrudniania nauczycieli w placówkach. W dalszym ciągu pozostaje oczywiście aktualna forma zatrudnienia – umowa o pracę lub akt mianowania (dla nauczycieli posiadających odpowiedni stopień awansu zawodowego).
Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem początkującym
Zgodnie z definicja przyjętą w przepisach ustawy Karta Nauczyciela, nauczycielem początkującym jest nauczyciel posiadający kwalifikację a nie posiadający stopnia awansu. Taki nauczyciel zatrudniany jest wówczas w placówce jedynie na podstawie umowy o pracę na czas określony na 2 lata szkolne.
Ważne jest, że taki sposób zatrudnienia dotyczy jedynie nauczyciela rozpoczynającego pracę w szkole.
Czy nauczyciel początkujący może zostać zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony?
Oczywiście, jednak jest jeden warunek.
Koniecznym jest bowiem uzyskanie przez tego nauczyciela co najmniej dobrej oceny pracy.
Czy nauczyciela można zatrudnić na umowę o pracę na czas określony na jeden rok szkolny?
Zasadą jest, że nauczyciele zatrudniani są na podstawie umowy o pracę na czas określony dwóch lat. Po spełnieniu przesłanek wynikających z ustawy, nauczyciela można zatrudnić na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub na podstawie aktu mianowania.
Przepisy w dalszym ciągu umożliwiają zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny. Dotyczy to jednak dwóch sytuacji:
W obu przypadkach taka umowa może być zawarta więcej niż jeden raz.
Zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony
Przepisy mimo nowelizacji umożliwiają również zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony. W tym przypadku okres ujęty w umowie uzależniony jest od potrzeby zatrudnienia nauczyciela. Nie ma bowiem przepisu narzucającego zatrudnienie nauczyciela jedynie na jeden rok szkolny, a co więcej umowa może zostać zawarta również w trakcie roku szkolnego.
Umowa taka może zostać zawarta w dwóch przypadkach:
Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów nie może przekraczać 36 miesięcy.
Czy jest możliwe zatrudnienie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego?
Taką możliwość zatrudnienia daje art. 10 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela. Warunkiem zatrudnienia jest jednak zobowiązanie się nauczyciela do uzyskania brakującego przygotowania w pierwszym roku pracy.
Ważnym jest, że jeżeli nauczyciel w trakcie pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego, dyrektor szkoły będzie mógł rozwiązać z nauczycielem umowę o pracę z końcem tego roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Awans zawodowy nauczycieli
Nowelizacją ustawy Karta Nauczyciela z dniem 1 września 2022 roku wprowadziła również liczne zmiany w zakresie sposobu odbywania awansu zawodowego nauczyciela. Jedną z najważniejszych zmian jest zmniejszenie liczby stopni awansu przez likwidację stopnia nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Zrezygnowano także ze sformalizowanego stażu oraz oceny dorobku zawodowego.
Nauczyciel początkujący
Czy możliwe jest skrócenie wymiaru okresu przygotowania do zawodu?
Jest to możliwe w dwóch przypadkach, wówczas wymiaru przygotowania do zawodu wynosić będzie 2 lata i 9 miesięcy.
Dotyczy to nauczycieli, którzy:
Lekcja pokazowa
Przeprowadzenie lekcji pokazowej to jeden z obowiązków nauczyciela początkującego. W okresie odbywania przygotowania do zawodu musi przeprowadzić dwie takie lekcje – jedną w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu, drugą w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu.
Jaki jest wymiar lekcji?
Po przeprowadzeniu lekcji pokazowej osoby obecne podczas jej przeprowadzania (komisja) omawiają je z nauczycielem, a następnie wydają opinię która może być pozytywna albo negatywna.
Uzyskanie przez nauczyciela pozytywnej opinii z zajęć jest elementem niezbędnym do uzyskania stopnia awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
Skutki otrzymania negatywnej opinii o przeprowadzonej lekcji pokazowej
Po otrzymaniu negatywnej opinii o przeprowadzonej lekcji pokazowej nauczyciel ma dwie możliwości: może złożyć wniosek o ponowne przeprowadzenie zajęć lub nie kwestionować wystawionej opinii.
Po złożonym wniosku do dyrektora szkoły, nauczyciel przeprowadza lekcję w wymiarze 1 godzin, w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły. Wówczas jest ponownie oceniany.
Jeżeli nauczyciel nie kwestionował wystawionej opinii i nie złożył wniosku odbywa dodatkowe przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze roku i 9 miesięcy. W ostatnim roku odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciel jest ponownie oceniany.
Dodatkowe przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze roku i 9 miesięcy odbywa także nauczyciel, który po ponownym przeprowadzeniu lekcji pokazowej uzyskał ponownie negatywną opinię.
Awans zawodowy na nauczyciela mianowanego
Warunki nadania nauczycielowi początkującemu stopnia nauczyciela mianowanego określa art. 9b ust. 1 KN.
Aby otrzymać awans zawodowy na nauczyciela mianowanego nauczyciel początkujący musi:
Jakie dokumenty należy złożyć do wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego?
Szczegółowy wykaz dokumentów, jakie należy złożyć wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania została szczegółowo ujęta w rozporządzeniu MEiN z dnia 6 września 2022 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, a dokładniej w § 4.
Przepisy wymagają zatem złożenia:
Negatywny wynik egzaminu na nauczyciela mianowanego
Jeżeli nauczyciel nie zdał egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego, odbywa dodatkowe przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze roku i 9 miesięcy. W ostatnim roku odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela nauczyciel, który w tym okresie uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy, ponownie przeprowadza lekcję pokazową w wymiarze 1 godziny, w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły.
Awans zawodowy na nauczyciela dyplomowanego
Warunki nadania nauczycielowi początkującemu stopnia nauczyciela mianowanego określa art. 9b ust. 1a KN.
Aby otrzymać awans zawodowy na nauczyciela dyplomowanego nauczyciel mianowany musi:
Jakie dokumenty należy złożyć do wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego?
Szczegółowy wykaz dokumentów, jakie należy złożyć wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania została szczegółowo ujęta w rozporządzeniu MEiN z dnia 6 września 2022 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, a dokładniej w § 5.
Przepisy wymagają zatem złożenia:
Terminy składnia wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego lub postępowania kwalifikacyjnego
Postępowanie egzaminacyjne lub postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane jest na wniosek nauczyciela skierowany do właściwego organu:
Organy te odpowiednio w drodze decyzji administracyjnej nadają stopnie awansu zawodowego.
Wniosek o podjęcie odpowiedniego postępowania nauczyciel powinien złożyć w terminie:
Rzecznik Praw Nauczyciela to platforma, gdzie każdy nauczyciel będzie mógł uzyskać BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę prawną. Projekt jest odpowiedzią na problemy z jakimi boryka się współczesna edukacja, czyli aktywność ucznia, pracę nauczyciela oraz relację między uczniem i nauczycielem z uwzględnieniem wpływu rodziców.
Jak będzie wyglądać i działać platforma Rzecznik Praw Nauczyciela? Przedstawiamy pilotażowy projekt platformy, stworzonej przez specjalistów z Kancelarii Prawa Oświatowego przy współpracy z pracownikami Fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty, którą sukcesywnie będziemy rozbudowywać i aktualizować.
Od momentu powstania, Fundacja pomogła kilkudziesięciu tysiącom osób w ramach szkoleń, bezpłatnego poradnictwa prawnego oraz w prowadzeniu placówek opiekuńczych, edukacujnych i socjoterapeutycznych. Zrealizowała kilkaset projektów dotowanych przez różnego rodzaju podmioty.